Lösev
22.04.2024 - Bilecik'te Yeni Bir Ses...

İnsansız Hava Aracı ”Alfa Kurt” BEBKA’ya Teslim Edildi

İnsansız Hava Aracı ”Alfa Kurt” BEBKA’ya Teslim Edildi
REKLAM ALANI

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi akademisyenleri ve öğrencileri tarafından genç istihdamı temalı bir proje kapsamında geliştirilen ve 7 kilogram ağırlık, saatte 100 kilometreye varabilen hız ve yarım saat uçuş kapasitesine sahip İnsansız Hava Aracı Alfa Kurt testler sonucunda tadilatının tamamlanmasının ardından BEBKA Genel Sekreteri Prof. Dr. Zeki Durak’a teslim edildi.

Makine, Metalurji ve Malzeme, Elektrik Elektronik mühendislikleri bölümlerinden akademisyenler ile lisans öğrencilerinden oluşan ekip, 2020 yılında İHA’ların maliyet ve özelliklerini inceleyerek yük taşıma kapasitesi yüksek bir motor üretebilmek amacıyla prototip hazırlamıştı. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresinden (KOSGEB) katkı gören, AHİ Havacılık firmasının da yer aldığı ve testleri başarıyla sonuçlanan proje için patent alınmasının ardından Üniversite-Sanayi iş birliğiyle Bilecik Teknokent’te teknoloji geliştirme şirketi kurularak seri üretim aşamasına geçilmişti.

TechINBursa Girişimcilik Merkezinde Alfa Kurt’u inceleyen bir önceki Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da çalışmaları takdir etmiş ve insansız hava aracını imzalamıştı.

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ