Lösev
14.06.2024 - Bilecik'te Yeni Bir Ses...

Ertuğrul Gazi’yi Anma Etkinliklerinin 742’ncisi Söğüt’te Başladı

Ertuğrul Gazi’yi Anma Etkinliklerinin 742’ncisi Söğüt’te Başladı
REKLAM ALANI

Osmanlı Hanedanın bağlı olduğu Kayı Aşiretinin Lideri Ertuğrul Gazi’yi anma etkinliklerinin bu yıl 742’ncisi Söğüt’te başladı. Üç gün sürecek olan etkinliklerin birinci gününde Bilecik Valisi Şefik Aygöl, il protokolü ve vatandaşların katılımıyla Ertuğrul Gazi Türbesi ziyaret edildi. Ertuğrul Gazi Türbesinde Saygı Nöbeti tutan Jandarmaların alp kıyafetleriyle karşılama ve manga değişimi yaptığı etkinliklerde Ertuğrul Gazi’nin kabrinde dua edildi.

Vali Aygöl Türk Büyükleri Anıtına Ertuğrul Gazi Birliği çelengi sundu. Çelenk sunmanın ardından konuşan Vali Aygöl, “Her yıl heyecanla ve hevesle beklediğimiz söğüt şenliklerimize çok şükür bu yıl da kavuştuk. Ecdadımızın nefes alıp verdiği, ayak izlerini taşıyan bu kadim topraklarda bulunmanın mutluluğunu hep birlikte yürekten yaşıyoruz.

Bugün içerisinde bulunduğumuz bu atmosferde aynı havayı soluduğumuz atalarımız kendilerine ket vurmamış ve gök kubbeye ulaşan hayalleriyle bir cihan devletinin tohumlarını serpmiştir. Kayı Aşireti’nin Söğüt’te başlayan çetin yolculuğu, geçmişi kahramanlıklarla dolu Türk tarihinden aldığı kuvvetle üç kıtaya yayılmıştır.

Tüm dünyaya hoşgörü, adalet ve asaletiyle nam salmış olan şanlı Osmanlı, Söğüt’ün manevi birikimini ayak bastığı tüm coğrafyalara taşımıştır. Karşılaştığı birçok zorluk ve yıldırma karşısında pes etmeden emin adımlarla hedefine yürüyen Osmanlı’nın politikaları, bugün Türkiye Cumhuriyeti’ne rehberlik etmeye devam etmektedir.

Bu koca çınarın mirasçısı olarak bizler, ecdadımızla ne kadar gurur duysak azdır. Bu miras aradan geçen asırlara rağmen hala gönlümüzde yer etmeye ve hayatımızı şekillendirmeye devam etmektedir. Bizlerin en önemli vazifesi de, bu kutsal emanete en iyi şekilde sahip çıkmak ve gelecek nesillere aktarmaktır.” diyerek tüm vatandaşları 742. Söğüt Ertuğrul Gazi’yi Anma Ve Yörük Şenlikleri’ne davet etti.

Etkinliklere, Vali Şefik Aygöl’ün yanı sıra; AK Parti Bilecik Milletvekili Halil Eldemir, CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, Bilecik Cumhuriyet Başsavcısı Burak Olgun, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Cenk Karakurt, Söğüt Kaymakamı Ömer Faruk Tuncer, Söğüt Belediye Başkanı İsmet Sever ve vatandaşlar katıldı.

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ