Lösev
22.04.2024 - Bilecik'te Yeni Bir Ses...

Bozüyük’te Diyardan Diyara Türkü Ziyafeti

Bozüyük’te Diyardan Diyara Türkü Ziyafeti
REKLAM ALANI

Bozüyük Belediyesi Türk Halk Müziği Korosu tarafından düzenlenen “Diyardan Diyara” adlı konser programı türkü severler tarafından yoğun ilgi gördü.

Bozüyük Belediyesi Metristepe Kültür Merkezi’nde halka açık ve ücretsiz olarak gerçekleştirilen konser programında Aydın, Çorum, Muğla, Eskişehir, Sivas, Erzurum gibi 22 farklı yöreye ait özenle seçilmiş 22 türkü solo ve koro olarak seslendirildi. Saz ekibi ile birlikte yaklaşık 55 kişilik bir toplulukla çalışmalarını sürdüren Koro Şefi ve Bağlama Eğitmeni Mehmet Uysal ile öğrencisi Senanur Kale yönetimindeki Bozüyük Belediyesi Türk Halk Müziği Korosu dinleyenleri diyardan diyara götürerek zaman zaman duygulandırdı, zaman zaman da hareketli türküler eşliğinde neşelendirdi.

Adeta bir türkü şöleninin yaşandığı muhteşem konser programında türküseverler unutulmaz bir gece yaşadı. Konserin 2. bölümünde koro tarafından Belediye Başkanı Mehmet Talat Bakkalcıoğlu’na bir sürpriz yapılarak sahneye çağırıldı. Bağlama eğitmeni ve koro şefi Mehmet Uysal,  Başkan Bakkalcıoğlu’na Türk Halk Müziği çalışmalarına vermiş olduğu destek nedeniyle plaket takdim etti. Ardından Uysal’ın öğrencisi ve koro şefi Senanur Kale, Başkan Bakkalcıoğlu’na üzerinde TRT repertuarına girmiş bir Bozüyük türküsü olan Keten Gömlek En Olur (Ketenim Var Üç Enden) türküsünün notaları ile koro elemanlarının imzalarının bulunduğu anı tablosunu hediye etti.

Başkan Bakkalcıoğlu çok onure olduğunu belirterek teşekkür etti ve burada yaptığı konuşmasında “Sevgili müziksever hemşehrilerim, dostlarım. Şimdi bu binanın olduğu yerde bizim geçmişteki büyüklerimizin yaptığı 600 kişilik sinema salonu olan bir yapı vardı, eskiler iyi bilirler. Ama şu anda burası 350-400 kişi arasında alıyor ve hep ayakta kalınıyor, geri dönüyor insanlarımız. Çok etkinliklerimiz var, sanatı çok öne çıkaralım istedik. Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği, tiyatromuz var, sporda etkinliklerimiz var. Artık buralar yetmiyor. Ben geçen sevgili Murat’ın konseri sırasında burada söylemiştim, 1000 kişilik güzel bir şöyle komple bir kültür merkezi yapalım diye, göreve gelirsek inşallah bunu yapmaya çalışacağız. Mehmet Hocam çok sağ olun, sizi kutluyorum. Şimdi Mehmet Hoca ile Murat Hoca Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği’nde çok güzel çalışmalar yapıyorlar.  29 Ekim’de çok güzel bir konserimiz de olmuştu. Mehmet Hocam bakın Sena Nur’u yetiştiriyor, burada genç çocuklarımız oturuyor, bunların hepsini Mehmet hocam yetiştirdi, harikalar. Koromuzun bütün elemanları Bozüyüklü, Bozüyük’ün gönüllü gelen insanları. Bu harika bir şey, bu çok güzel bir şey. Sanata, müziğe değer vermeyi inşallah sürdüreceğiz. Bozüyük’te müziğin sesi kısılmasın, müziğin sesi eksik olmasın” dedi. Başkan Bakkalcıoğlu konuşmasının ardından koro ile birlikte ‘Ketenim Var Üç Enden’ türküsünü seslendirdi. Koronun 2. bölümü tamamlamasının ve seyircinin yoğun alkışlarının ardından tekrar sahneye gelen Başkan Bakkalcıoğlu, bu güzel gece için emeği geçen herkese koroya, saz heyetine ve tüm görevlilere teşekkür ederek bağlama ustası ve koro şefi Mehmet Uysal’a, koro şefi Sena Nur Kale’ye ve programın sunucusu Mete Ayaz’a plaket takdim etti. Ayrıca Başkan Bakkalcıoğlu koronun en eski üyelerine çiçek takdiminde bulunurken koronun bağlama çalan en küçük elemanına da akıllı saat hediye etti.

 

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ