Lösev
22.06.2024 - Bilecik'te Yeni Bir Ses...

Bilecik’in Kurtuluşunun 101’inci Yılı Törenle Kutlandı

Bilecik’in Kurtuluşunun 101’inci Yılı Törenle Kutlandı
REKLAM ALANI

Bilecik’in düşman işgalinden kurtuluşunun 101’inci yıl dönümü Cumhuriyet Meydanında düzenlenen törenle kutlandı. Cumhuriyet Meydanında bulunan Atatürk anıtına çelenk sunma töreniyle başlayan programda şehitler için saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Bilecik Valisi Şefik Aygöl, Bilecik Belediye Başkan Vekili Melek Mızrak Subaşı, askeri erkan, il protokolü ve vatandaşların katılımıyla gerçekleştirilen programda Bilecik Valisi Şefik Aygöl yaptığı konuşmada;

“Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak basmasıyla başlayan Kurtuluş Savaşı;  aziz milletimizin azim ve karlılığı ile kazanılan zaferlerin ardından 30 Ağustos Başkomutanlık Meydan Muharebesi ile taçlandırılmıştır.

30 Ağustos, Milletimizin hiçbir esareti kabul etmeyeceğini; istiklal ve istikbali için tek vücut mücadele edeceğini; birlik, beraberlik ve iman gücüyle aşamayacağı engel olmadığını tüm cihana güçlü bir şekilde haykırdığı günün adıdır. Aziz Milletimiz bu şanlı zafer ile kendisini tarih sahnesinden silmek isteyenlere unutulmayacak bir ders vermiştir. Milli mücadele zaferi yalnızca Türk Milletinin değil aynı zamanda gönül coğrafyamızda bulunan tüm mazlum milletler için umut ışığı olmuştur. Bu yüzdendir ki Ağustos ayı bizler için muzaffer milletimiz için zafer ayıdır.

Ertuğrulgazi otağı, Şeyh Edebali diyarı olan Bilecik’imiz de 101 yıl önce kararlı bir duruş sergilemiş ve milletin zaferine canıyla, kanıyla tüm varlıyla destek ortak olarak ecdadına yakışır bir şekilde mücadele etmiştir.

Bu vesileyle, İstiklal Savaşımızın Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, bugüne kadar mukaddes değerler uğrunda canını feda eden tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor, kahraman gazilerimizi minnetle yâd ediyorum. Milletimizin 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutluyorum.” ifadelerini kullandı.

Belediye Başkan Vekili Melek Mızrak Subaşı, günün anlam ve önemini belirten konuşmasında;

”Anadolu’nun Batıya açılan kapısı, Kuruluşun ve Kurtuluşun şehri Güzel Bilecik bundan tam 101 yıl önce düşman işgalinden kurtuldu. 3 defa Yunan işgaline uğrayan Bilecik, her zaman bağımsızlık ateşiyle yanmış ve bağımsızlık için mücadele etmiş kahraman bir şehir ve kahraman bir halktır. Bilecik halkı Milli Mücadelenin her safhasında bağımsızlık ve kurtuluş için çocuk yaşlı demeden üzerine düşeni fazlasıyla yapmıştır. Bugün burada bu kutlamaları yapabiliyor olmayı bundan bir asır önce bu topraklar için gözünü kırpmadan can veren, elinde olmayanı var ederek Milli Mücadeleye destek olan ve her şeyden önce vatan diyerek bu toprakları savunan atalarımıza borçluyuz. Bunun kıymetini bilmek ve sonraki nesillere aktarmak ise en büyük sorumluluğumuzdur. Batı Cephesinin kalbi olan Bilecik nesiller sonra bile kahramanlığıyla hatırlanacak, Bilecik halkının fedakarlıkları asırlar boyu unutulmayacaktır. Yunan ordusu tarafından 3 kez işgale uğrayarak harabeye çevrilen Bilecik, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyetimizin atılımlarıyla yaralarını hızla sarmıştır. Çalışkan Bilecik halkı şehrimizi bugün ülkemizde adından söz ettiren bir sanayi, eğitim ve turizm merkezi haline getirmeyi başarmıştır. Bizlere düşen görev de şehrimizi daha güçlü ve gelişmiş bir şehir haline getirmek için yorulmadan çalışmaktır. Güzel şehrimiz Bilecik’in düşman işgalinden kurtuluşunun 101. Yılını büyük bir coşku ve heyecanla kutluyorum. Bu güzel yurdu bizlere emanet eden başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve tüm Milli Mücadele Kahramanlarımızı saygı, şükran ve rahmetle anıyorum” dedi.

KUTLAMALARDA İBB MEHTER TAKIMI KONSER VERDİ VATANDAŞLARA PİLAV İKRAM EDİLDİ

Cumhuriyet Meydanında şiirlerin okunduğu, halk oyunu gösterilerinin yapıldığı program kapsamında  Bilecik İl Kültür Turizm Müdürlüğü tarafından Valilik bahçesine kurulan Kurtuluşun 101. Yılı Fotoğraf Sergisi’nin gezildi.
Daha sonra Şeyh Edebali Türbesi alanında devam eden programda İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı tarafından mehter konseri verildi.

Mehter Takımının büyük bir beğeniyle takip edildiği kutlama programı; Vali Şefik Aygöl, Belediye Başkan Vekili Melek Mızrak Subaşı ve il protokolü tarafından vatandaşlara pilav, ayran ve üzüm ikramıyla sona erdi.

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ