Lösev
29.05.2024 - Bilecik'te Yeni Bir Ses...

100.Yıl Meşalesi Bozüyük’ten Geçti

100.Yıl Meşalesi Bozüyük’ten Geçti
REKLAM ALANI

Bozüyük;  Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yıl dönümü nedeniyle Selanik’teki Atatürk’ün evinden yola çıkarak Ankara’daki Anıtkabir’e gidecek olan bisikletli grubun yolculuğu ile Mütareke’nin imzalandığı ve Cumhuriyet’in temellerinin atıldığı Mudanya’dan, Cumhuriyet’in yönetildiği Çankaya’ya yapılan “Mütareke’den Cumhuriyet’e 100. Yıl Meşalesi” yürüyüşünün durak noktası oldu.

Almanya’nın Köln şehrinde yaşayan Köln Türk Alman Dostluk Derneği üyelerinden 4’ü Alman, 5’i Türk vatandaşı olmak üzere 9 kişiden oluşan bisikletli bir grup, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yıl dönümü vesilesiyle, Selanik’te Atatürk Evi’ni ziyaret ederek başladıkları yolculuklarında Bozüyük’e geldi. Bisikletli grubu Adliye binası önünde ‘hoş geldiniz’ diyerek karşılayan Başkan Bakkalcıoğlu misafirleri ile makamında bir araya geldi. Burada misafirleri ile bir süre görüşerek sohbet eden Başkan Bakkalcıoğlu gruba gerçekleştirdikleri bu anlamlı etkinlik ve ziyaretleri nedeniyle teşekkür ederek “yolunuz açık olsun” dedi. Grup adına konuşan Tayfun Keltek, “Burada amacımız Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yıl dönümü vesilesiyle, bu cumhuriyetimizi onurlandırmak, cumhuriyetimizin önemini vurgulamaktır.” dedi. Ardından Bozüyük hakkında yapılan sohbette bisikletli grup Bozüyük’ü çok beğendiklerini belirterek “Öncelikle burada bizleri misafir ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Biz Almanya’da yaşayan Türkler olarak, ülkemizin çağdaş olması ve gösterdiği gelişmeler bizim için çok önemli. Bozüyük’te çağdaşlığın, çağdaş düşüncenin ne kadar güzel işlere imza atabileceğini çok etkili bir proje üzerinden gördük. Bu tramvay projesi bizi o kadar çok etkiledi ki, şu an dünyada geçerli sürdürülebilir projeler, çağa uyumlu projeler, tamamen yerli bir üretim, tamamen inovasyona dayalı bir proje. Bizim için bir güzel yanı da kadınların vatman olarak çalışması. Bunu Bozüyük’te görmek Almanya’da yaşayan Türk olarak bizleri gururlandırdı. Bozüyük bizim hafızamızda modern bir kent olarak yer etti. Selanik’ten Anıtkabir’e büyük bir coşku ile gidiyoruz. Atatürk’ün aşkı ile yolcuğumuzu sürdürüyoruz, ona bir kez daha minnettarız” dediler. Ziyaretin sonunda Başkan Bakkalcıoğlu misafirlerine plaket takdiminde bulunarak Türk Bayrağı ve Nutuk hediye etti.

Bozüyük ayrıca Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’ın başlattığı Mudanya’dan Çankaya’ya yapılan ve 28 Ekim’de Anıtkabir ziyaretiyle son bulacak “Mütareke’den Cumhuriyet’e 100. Yıl Meşalesi” yürüyüşüne tanıklık yaptı. Yürüyüşün Bozüyük bölümü coşkulu bir kalabalığın katılımıyla gerçekleştirildi. Bozüyük Belediye Başkanı Mehmet Talat Bakkalcıoğlu, Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz ve beraberindeki Cumhuriyet meşalesini taşıyan sporcular Hasan Akyol, Yalçın Doğu, Cemalettin Suntur ve Nejat Çetin’i Bozüyük ilçe girişinde Adliye Binası önünde karşıladı. Burada Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, düzenledikleri yürüyüş hakkında bilgi vererek “Cumhuriyetimizin kuruluşu yolunda Kurtuluş Savaşı zaferlerini, bu zaferlerin masa başında antlaşmalarla taçlandırılmasını ve Lozan’a giden yolda Mudanya Mütarekesi’nin önemini vurgulamak için yürüyoruz. Barışın ve Kardeşliğin Başkenti Mudanyamızdan, tüm dünyaya bir kez daha birlik, beraberlik ve barış mesajları verecek, ‘İlelebet Cumhuriyet’ diyeceğiz” diyerek misafirperverliği nedeniyle Başkan Bakkalcıoğlu’na teşekkür etti. ‘İlelebet Yaşasın Cumhuriyet’ pankartları eşliğinde vatandaşların da katılımlarıyla Adliye binası önünden başlayan yürüyüş Atatürk Caddesi üzerinde devam ederek Cumhuriyet İlkokulu’nda sona erdi. Burada sporcularla birlikte Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu.

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ