Lösev
22.06.2024 - Bilecik'te Yeni Bir Ses...

Deprem Riski, Bilecik Depremselliği ve Alınması Gereken Önlemler Konuşuldu

Deprem Riski, Bilecik Depremselliği ve Alınması Gereken Önlemler Konuşuldu
REKLAM ALANI

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Konferans Salonunda “Deprem Riski, Bilecik Depremselliği ve Alınması Gereken Önlemler”  konulu seminer düzenlendi.

Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cenk Karakurt’un açılış konuşması ile başlayan programa Rektör Prof. Dr. Şükrü Beydemir’in yanı sıra Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sıddıka Özkaldı Karakuş, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Mustafa Budak, Bilecik İl Protokolü, konuya ilişkin uzman oda temsilcileri, Dekanlar, Akademisyenler ve çok sayıda davetli katıldı.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Karakurt yaptığı konuşmada “Kahramanmaraş merkezli depremden etkilenen 11 ildeki konut sayısı 2022 yılı itibarıyla yaklaşık 5,6 milyon olup Türkiye genelindeki toplam konut stoku içindeki payı % 14.05 seviyesindedir. Resmi rakamlara göre 11 ilde toplam hasarlı veya yıkıma uğrayan bina sayımız ise 700 binin üzerinde. 15 milyona yakın vatandaşımızın bizzat; 85 milyon insanımızın tamamının da dolaylı olarak etkilendiği bu depremler “Deprem öldürmez, bina öldürür” gerçeğini bir kere daha gözler önüne sermiştir.” ifadelerini kullandı.

Düzenlenen seminerde, Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen ve 11 ili etkileyen deprem felaketi sonrası gönüllü olarak bölgeye giden öğretim elemanlarının yaptığı tespitler, yıkıma ya da ağır hasara uğrayan yapılar üzerinden tüm detaylarıyla ele alındı. Ayrıca Bilecik ili özelinde depremsellik, yapılarda gözlemlenen eksiklikler ve deprem sonrası alınması gereken eylem planları hakkında bilgilendirmelerde bulunuldu. Program, katılımcıların sorularının cevaplandığı soru-cevap bölümüyle tamamlandı.

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ