Lösev
13.04.2024 - Bilecik'te Yeni Bir Ses...

Bilecik’in Düşman İşgalinden Kurtuluşu Coşkuyla Kutlandı

Bilecik’in Düşman İşgalinden Kurtuluşu Coşkuyla Kutlandı
REKLAM ALANI

Bilecik’in düşman işgalinden kurtuluşunun 100’üncü yıl dönümü, düzenlenen tören ve etkinliklerle kutlandı.

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen tören şehitler için saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.

Bilecik Valisi Dr. Kemal Kızılkaya ve Bilecik Belediye Başkan Vekili Melek Mızrak Subaşı’nın Atatürk anıtına çelenk sunumuyla devam eden program, günün anlam ve önemini belirten konuşmaların yapılması şiirlerin okunması ve çeşitli folklor gösterilerinin yapılmasıyla devam etti.

BAŞKAN VEKİLİ MELEK MIZRAK SUBAŞI:
‘’KURTULUŞ GÜNLERİ TARİHE DÜŞEN ÖNEMLİ BİR NOT, GELECEĞE YÖN VEREN BİR IŞIKTIR’’

Günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yapan Başkan Vekili Subaşı, “Kurtuluş günleri tarihe düşen önemli bir not, geleceğe yön veren önemli bir ışıktır’’ ifadelerini kullanarak, şunları söyledi: ‘’Unutmamalı ve unutturmamalıyız. 1922 yılının Eylül ayı, başta şehrimiz olmak üzere birçok şehrimizin kurtuluşuna tanıklık etmiştir. 30 Ağustos 1922 yılında Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde elde ettiğimiz büyük zaferin ardından emperyalist işgal birlikleri batıya doğru püskürtülmeye başlanmıştır. Bilecikliler Milli Mücadelenin başından sonuna kadar bağımsızlık mücadelesini bir an olsun bırakmamıştır. Yenileceklerini anlayan emperyalist işgalciler şehri ateşe vermiş, evleri, okulları, hükümet konağını, tüm ipek fabrikalarını, camileri, iş yerlerini ve ahırları yakıp yıkmıştır. Adeta harabeye dönen şehrimiz, bağımsızlığın verdiği güç ve çalışkan Bileciklilerin azmiyle çok kısa bir sürede yaralarını sarmış ve ayağa kalkmasını bilmiştir. Çalışkan ve vefakar Bilecik halkının üstün gayretleriyle bugün Bilecik önemli bir sanayi ve üniversite şehri haline dönüşmüş, her geçen gün ülkemizin gücüne güç katan bir şehir haline gelmeye devam etmektedir. Böyle bir mücadeleye ev sahipliği yapan bu topraklara hizmet etmek ise bizler için en büyük onur ve gururdur. Eşsiz şehrimiz Bilecik’in düşman işgalinden kurtuluşunun 100’üncü yılını coşkuyla kutluyor, başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu vatan için canlarını kaybeden şehitlerimizi saygı, minnet ve şükranla anıyorum” dedi.

Konuşmaların ardından şiirler okunarak, halk oyunları gösterileri yapıldı. Ardından Bilecik Valiliği bahçesinde İl Kültür Turizm Müdürlüğü tarafından açılan Bilecik 100. Yıl Kurtuluş Fotoğraf Sergisi’nin açılışıyla programlar son buldu.

Şehitliğe geçen protokol üyeleri şehit mezarlarına karanfil bıraktı. Okunan duaların ardından Türk Hava Kuvvetleri savaş uçakları olan F-16 uçakların ‘Kurtuluş Uçuşu’ büyük bir beğendi izlendi.

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ