Lösev
14.06.2024 - Bilecik'te Yeni Bir Ses...

Bilecik Belediyesi’nden Çevrenin Korunmasına Büyük Katkı

Bilecik Belediyesi’nden Çevrenin Korunmasına Büyük Katkı
REKLAM ALANI

Bilecik Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl başlatılan ve şehrin kanalizasyon ve altyapısında köklü çözüm sağlayan çalışma tamamlandı.

“Bilecik  Terfi Merkezleri, Kollektör Hattı, Güney Hat-2 ve Güney Hat-3 Yağmursuyu Hattı Yapım İşi” ile “Bilecik (Merkez) Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi Rehabilitasyonu İnşaatı ve Bir Yıl İşletilmesi İşi” adıyla gerçekleştirilen çalışmalar, belirtilen süre kapsamında tamamlandı.

BELEDİYE BAŞKAN VEKİLİ SUBAŞI:
‘’ARTIK YAĞMUR SUYU VE KANALİZASYON SUYU AYNI YERDEN AKMAYACAK’’

Belediye Başkan Vekili Melek Mızrak Subaşı, Başkan Yardımcısı Gürkan Akyurt ve ilgili birim müdürleri, çalışmaların tamamlandığı alanlarda incelemelerde bulunarak, çalışmaların son durumu hakkında bilgiler aldı.

Bilecik Belediyesi ve İller Bankası kontrolörlüğünde tamamlanan projenin tamamlanmasıyla birlikte kanalizasyon ve yağmur suyu ayrı hatlarda akacağı bilgisini veren Başkan Vekili Subaşı, çalışma ile birlikte çevrenin korunmasına da büyük katkılar sağladıklarını söyledi.

6 YILDIR ATIL HALDE BULUNAN BİYOLOJİK ATIKSU ARITMA TESİSİ FAALİYETE GİRDİ

Çalışmanın teknik bilgisi hakkında açıklamalarda bulunan Belediye Başkan Yardımcısı Gürkan Akyurt, projenin tamamlanmasıyla birlikte 6 yıldır atıl halde olan biyolojik atıksu arıtma tesisinin de faaliyete girdiğini kaydetti.

Proje kapsamında tesiste güçlendirme ve yenileme çalışmaları yaptıklarını aktaran Akyurt, “2021 yılında kabulünü ve yer tespitini yapmış olduğumuz Bilecik Kanalizasyon Altyapı Projesi ve Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi ve Rehabilitasyon projesinin sonuna geldik. 10 tane terfi merkezlerimizin yapımı tamamlandı. Terfi merkezlerimizin çalışmasıyla birlikte şehrimizdeki atık suyun yaklaşık yüzde 95’lik kısmı faaliyete koyduğumuz biyolojik atıksu arıtma tesisimize ulaştı. Artık son kabul aşamasına geldik ihale makamıyla birlikte. İki tane numune alındı, sonuçlar olumlu çıktı. Son bir numunemiz var. Ondan sonra da tesisin işletme süreci başlamış olacak.” İfadelerini kullandı.

KÖTÜ KOKU VE GÖRÜNTÜYE NEDEN OLAN SULAR ARTIK AKMIYOR

Proje kapsamında Şeyh Edebali Türbesi karşısı ile mezarlık bölgesindeki alanlarda görülen kirli su şelaleleri sorununun da ortadan kalktığını hatırlatan Başkan Yardımcısı Gürkan Akyurt, ‘’Bu projemizin tamamlanmasıyla beraber, herkesin beklediği Dalakderedeki kötü koku ve görüntü de çözüme kavuşmuş olacak. Aynı zamanda Edebali havzası ile hamsu deresini de bu kötü görüntü ve kokudan kurtarmış oluyoruz. Başta şehrimizi ziyaret eden misafirlerimiz olmak üzere çoğu kişinin atık su olduğunu bilmediği bu kirli suları da ortadan kaldırmış oluyoruz’’ ifadelerini kullandı.

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ